W dniu 4 czerwca 2016 roku odbyła się II Edycja Ogólnopolskiego turnieju robotów dla dzieci i młodzieży - RoboGame. Ponownie gościliśmy w siedzibie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, który wspólnie z Robospace zorganizował zawody robotów.

W tym roku do turnieju zgłosiło się 43 drużyny stworzone przez 82 osoby, które rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach: Lego sumo (20 zespołów), Wyścigu robotów (16 zespołów) i konkursie plastycznym Eko-Robot (7 zespołów). Podczas emocjonujących pojedynków wyłonieni zostali zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach. Członkowie najlepszych drużyn otrzymali nagrody rzeczowe, dyplomy i pamiątkowe statuetki. Dodatkowo drobne upominki otrzymały drużyny, które zajęły 4 miejsce w każdej z konkurencji.

Najlepsze miejsca w poszczególnych konkurencjach zajęły zespoły:

Lego Sumo:

1. RoboTeam Szudziałowo z Zespołu Szkół w Szudziałowie

2. Boruta HakerZ z Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 1 w Białymstoku

3. Global Elite z Robospace

4. Pluszowe Widelce z Robospace

Wyścig Robotów:

1. James Bond z Robospace

2. Raki z PG 8 z Publicznego Gimnazjum nr 8 w Białymstoku

3. TechnoSQL z Publicznego Gimnazjum nr 32 w Białymstoku

4. Space Marines z SSP nr 3 w Białymstoku

Eko-Robot:

1. EkoDogi z NSP w Lipinie

2. Fistaszki z SP nr 19 w Białymstoku

3. Ekoś z SSP nr w Białymstoku

4. BoBo z ZSK w Białymstoku

Odwiedzające nas dzieci wraz z rodzicami oprócz kibicowania rywalizującym drużynom mogły wziąć czynny udział w kąciku warsztatowym, gdzie można było spróbować swoich sił podczas budowy robota. Zabawa w przebijanie balonów z pomocą zdalnie sterowanych robotów pozwalała sprawdzić umiejętności manualne i refleks, a wystawa robotów pokazała możliwości zestawów Lego Mindstorms.

W ramach imprezy odbyła się też wystawa urządzeń i robotów tworzonych i wykorzystywanych przez uczniów różnych kół robotyki z białostockich szkół. Naszymi gośćmi byli:

Photon - platforma edukacyjna pomysłu studentów Politechniki,

Koło robotyki z Gimnazjum nr 13, które pokazało model łazika, pojazd gąsiennicowy TankGim oraz pojazd samodzielnie parkujący,

uczniowie z III LO pokazali drukarkę 3D oraz roboty klasy NanoSumo,

Koło robotyki z Technikum Elektrycznego prezentowali boisko do rozgrywek piłkarskich z robotami, robota BeeBot - robota pszczołę do nauki programowania, a dzięki robotowi w kształcie kulki, którą dzięki zdalnemu sterowaniu można było grać w kręgle,

Koło modelarskie ze Szkoły Katolickiej pokazało wykonane na zajęciach poduszkowce oraz komputerowy symulator lotów różnymi statkami powietrznymi,

a uczestnicy warsztatów Robospace pokazali quadrokopter klasy 250, roboty typu LineFollower, drukarkę 3D, robota Zumo ze zdalnym sterowaniem oraz LedCube 8x8x8.

Tegoroczne zawody wsparły firmy: Elektromontaż Wschód, Hurtownia Zabawek Biały, FastPark, Jumper, Helion.pl, KUKA, kino Helios.

Patronat medialny sprawowali: Radio Białystok, portal BiałystokOnline oraz Gazeta Wyborcza Białystok.

 

W dniu 30 maja 2015 roku odbył się po raz pierwszy Robogame 2015 – Ogólnopolski turniej robotów dla dzieci i młodzieży. Impreza została zorganizowana przez Robospace i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Do siedziby Parku gdzie odbyły się zawody przybyło bardzo dużo uczestników i widzów, których przyciągnęła wspólna pasja – Roboty.

W zawodach wystartowało 31 drużyn, 16 w konkurencji Lego Sumo i 15 w Wyścigu robotów. Podczas emocjonujących walk, pojedynków i przejazdów wyłonieni zostali zwycięzcy turnieju. Członkowie zwycięskich drużyn otrzymali nagrody, statuetki i dyplomy.

 Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie turnieju.

W ciągu całego dnia odwiedziło nas ok. 200 osób. Część brała czynny udział podczas kibicowania konkurującym ze sobą drużynom, a pozostali korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów i zaproszonych gości.

Dzieci, które nie znały zestawów do budowy robotów mogły na stanowisku warsztatowym wziąć udział w konstruowaniu własnego robota. Obok tego wiele emocji dostarczał kącik w którym sterowane przez dzieci roboty starały się przebić balonik przyczepiony do robota przeciwnika. Uczestnicy warsztatów z robotyki – Robospace przygotowali wystawę robotów budowanych z Lego Mindstorms, oraz prac wykonanych podczas zajęć. Można było zobaczyć małego robota zdalnie sterowanego pilotem, urządzenia elektroniczne wyświetlające trójwymiarowe animacje oraz działającą drukarkę 3D.

Oprócz tego gościliśmy Koło Robotyki Amatorskiej z Gimnazjum nr 13 w Białymstoku ze swoimi robotami, przedstawiciel Centrum Badań Kosmicznych PAN pokazywał przyrząd do badań kosmosu „Chomik” i opowiadał o misjach kosmicznych, a do tego pojawił się łazik marsjański Magma 2 – zwycięzca międzynarodowych zawodów z 2011 roku oraz Photon – robot, który ma pomóc dzieciom w nauce programowania.

Imprezę wsparli sponsorzy: Adampol SA, Akademia Nauki, Hurtownia Zabawek „Biały”, Kino Helios Alfa.

Patronami medialnymi byli: Radio Białystok, BialystokOnline, GeegTata.pl, Coolturalny Białystok.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej.

Organizatorzy