Widzowie

Wstęp dla widzów na teren zawodów jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.


Harmonogram imprezy

 

09.30 Rejestracja drużyn
10.00 Rozpoczęcie
10:15 Eliminacje i faza grupowa konkurencji: Lego Sumo One i Lego Sumo MAX, rozpoczęcie treningów w Sterowaniu łazimiem, rozpoczęcie wystawy robotów
11:30 Konkurencja Sterowanie łazikiem
12:30 Pokazy robotów w konkurencji FreeStyle
13:30 Półfinały i finały konkurencji: Lego Sumo One i Lego Sumo MAX
14.30 Wręczenie nagród
15.00 Zakończenie

 


Rejestracja drużyn

 

Udział w Turnieju Robotów ROBOGAME 2018 jest bezpłatny.

Zawody przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, w tym klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników, szkół branżowych). Turniej ma charakter ogólnopolski.

Warunkiem udziału w imprezie jest zarejestrowanie drużyny przez opiekuna. Do konkurencjach Sumo i Sterowanie łazikiem drużyny muszą mieć skład 2 osobowy, w "FreeStyle" drużyna może być 2 osobowa lub większa. Każda drużyna musi posiadać dorosłego opiekuna (może być ten sam dla kilku drużyn).

Szczegółowe wymagania są podane w regulaminach poszczególnych konkurencji.

Zakończenie rejestracji drużyn: 03.06.2018

Maksymalna liczba drużyn: Lego Sumo One i Max, Sterowanie łazikiem - 20 (decyduje kolejność zgłoszeń), "FreeStyle" - nie ma ograniczenia.

Zgłoszenie drużyny następuje przez wysłanie wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Temat wiadomości: Rejestracja na turniej RoboGame
Treść wiadomości:
«nazwa drużyny»
Członkowie:
1. «imię i nazwisko»
2. «imię i nazwisko»
Kapitan: «imię i nazwisko kapitana drużyny»
Szkoła: «nazwa szkoły» (jeżeli nie reprezentujesz szkoły lub innej instytucji pozostaw to pole puste)
Opiekun: «imię i nazwisko», «adres e-mail»
Deklaruję uczestnictwo w konkurencji: «nazwa konkurencji: (Lego Sumo One / Lego Sumo Max / Sterowanie łazikiem / FreeStyle»
Adres e-mail, z którego wysłane zostanie zgłoszenie będzie wykorzystywany jako adres kontaktowy.

 


Lego SUMO

Sumo to japoński sport narodowy, gdzie dwóch zawodników walczy na dohyo, podwyższonym ringu. Konkurencja polega na próbie wypchnięcia przeciwnika z areny.

Roboty sumo podczas walki

Bardzo podobnie wygląda sumo robotów. Na okrągłym ringu ustawiane są dwa roboty, na znak sędziego przedstawiciele drużyn uruchamiają swoje maszyny. Robot, który wypada z ringu - przegrywa, nie ma znaczenia czy zostanie wypchnięty, czy też wypadnie sam, np. na wskutek błędnego działania. Tego typu pojedynki robotów są widowiskowe, dzieci bardzo lubią je oglądać i chętnie biorą udział w tworzeniu walczących maszyn.

Zadaniem drużyny przed zawodami jest zbudowanie i zaprogramowanie robota tak by spełniał warunki regulaminu i miał szanse pokonać przeciwników. W naszym turnieju mogą startować roboty zbudowane z zestawów Lego Mindstorms i innych elementów produkowanych przez firmę Lego. Wersja zestawów Mindstorms nie ma znaczenia, może być EV3 lub dowolna starsza. Roboty mogą być wyposażone w czujniki do wykrywania krawędzi ringu i wykrywania przeciwnika, czyli stosujemy czujniki światła i czujniki odległości. Pewne utrudnienie stanowi fakt, że nie wiemy co przygotują konkurenci, musimy zdać się na własne doświadczenie lub intuicję.

Tworzenie robotów to z reguły dyscyplina zespołowa. Przy konstruowaniu robota sumo najczęściej biorą udział dwu lub trzy osobowe drużyny. W zespole łatwiej podzielić zadania, bo robota trzeba zbudować, a także zaprogramować. Zasada działania tego typu robotów nie jest bardzo trudna ale doświadczenie i umiejętności w konstruowaniu robotów z zestawów Mindstorms będzie na pewno przydatne.

Aby wziąć udział w tej konkurencji drużyna musi posiadać swój zestaw Mindstorms, z którego przygotuje robota przed zawodami.

W serwisie Youtube można obejrzeć mnóstwo relacji z zawodów tego typu, zarówno zagranicznych jak i polskich. Warto tu wspomnieć, że Polacy mają zawsze dobre wyniki na zagranicznych imprezach, a poziom zawodów w kraju także jest bardzo wysoki. Jesteśmy pewni, że wielu konstruktorów wygrywających robotów także zaczynało od zestawów Lego Mindstorms.

W tym roku proponujemy dwie konkurencje Sumo różniące się poziomem skomplikowania robotów i wiekiem uczestników. Szczegóły dostępne są w regulaminach.

LEGO Sumo One:

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 

LEGO Sumo Max:

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 


Sterowanie łazikiem Lego Boost M.T.R. 4

Konkurencja polegająca na sterowaniu na czas robotami Lego Boost za pomocą tabletów.

Do tej konkurencji nie musisz budować robota, gotowe roboty dostarczy organizator.

Możliwy trening przed zawodami.

Konkurencja jest dedykowana dla dzieci od 7 do 10 lat, drużyny dwuosobowe.

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 


FreeStyle

Konkurencja typu FreeStyle ma na celu umożliwienie zaprezentowania ciekawych projektów z dzieciny robotyki, automatyki oraz wszelkich dziedzin pokrewnych.

Prezentowany robot musi być urządzeniem mechatronicznym zasilanym energią elektryczną, poruszający się autonomicznie i w pewnym, zauważalnym stopniu reagującym na otoczenie.

Tematyka realizowana przez prezentowaną konstrukcję jest dowolna. Nie istnieją też ograniczenia co do materiałów, z których będzie wykonany robot. Mogą być to zarówno klocki Lego, jak też inne materiały typu drewno, metal itd. lub też dowolne ich połączenie.

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

Organizatorzy

Sponsorzy Główni

Sponsorzy

Patroni honorowi

Prezydent Miasta Białegostoku Wojewoda Podlaski Podlaski Kurator Oświaty Marszałek Województwa Podlaskiego

Patroni medialni