Widzowie

Wstęp dla widzów na teren zawodów jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.


Harmonogram imprezy

 

09.30 Rejestracja drużyn
10.00 Rozpoczęcie
10:15 Eliminacje i faza grupowa konkurecji: Lego Sumo One i Lego Sumo MAX, rozpoczącie trenigów w Pojedynku robotów, rozpoczęcie wystawy robotów
11:30 Konkurencja Pojedynek robotów - "Fabryka klocków"
12:30 Pokazy robotów w konkurecji FreeStyle
13:30 Półfinały i finały konkurencji: Lego Sumo One i Lego Sumo MAX
14.30 Wręczenie nagród
15.00 Zakończenie

 


Rejestracja drużyn

 

Udział w Turnieju Robotów ROBOGAME 2017 jest bezpłatny.

Zawody przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Turniej ma charakter ogólnopolski.

Warunkiem udziału w imprezie jest zarejestrowanie drużyny przez opiekuna. Do konkurencjach Sumo i "Pojedynek robotów) drużyny muszą mieć skład 2 osobowy, w "FreeStyle" drużyna może być 2 osobowa lub większa. Każda drużyna musi posiadać dorosłego opiekuna (może być ten sam dla kilku drużyn).

Szczegółowe wymagania są podane w regulaminach poszczególnych konkurencji.

Zakończenie rejestracji drużyn: 31.05.2017

Maksymalna liczba drużyn: Lego Sumo One i Max, "Pojedynek robotów" - 20 (decyduje kolejność zgłoszeń), "FreeStyle" - nie ma ograniczenia.

Zgłoszenie drużyny następuje przez wysłanie wiadomości e-mail na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Temat wiadomości: Rejestracja na turniej RoboGame
Treść wiadomości:
«nazwa drużyny»
Członkowie:
1. «imię i nazwisko»
2. «imię i nazwisko»
Kapitan: «imię i nazwisko kapitana drużyny»
Szkoła: «nazwa szkoły» (jeżeli nie reprezentujesz szkoły lub innej instytucji pozostaw to pole puste)
Opiekun: «imię i nazwisko», «adres e-mail»
Deklaruję uczestnictwo w konkurencji: «nazwa konkurencji: (Lego Sumo One / Lego Sumo Max / Pojedynek robotów / FreeStyle»
Adres e-mail, z którego wysłane zostanie zgłoszenie będzie wykorzystywany jako adres kontaktowy.

 


Lego SUMO

Sumo to japoński sport narodowy, gdzie dwóch zawodników walczy na dohyo, podwyższonym ringu. Konkurencja polega na próbie wypchnięcia przeciwnika z areny.

Roboty sumo podczas walki

Bardzo podobnie wygląda sumo robotów. Na okrągłym ringu ustawiane są dwa roboty, na znak sędziego przedstawiciele drużyn uruchamiają swoje maszyny. Robot, który wypada z ringu - przegrywa, nie ma znaczenia czy zostanie wypchnięty, czy też wypadnie sam, np. na wskutek błędnego działania. Tego typu pojedynki robotów są widowiskowe, dzieci bardzo lubią je oglądać i chętnie biorą udział w tworzeniu walczących maszyn.

Zadaniem drużyny przed zawodami jest zbudowanie i zaprogramowanie robota tak by spełniał warunki regulaminu i miał szanse pokonać przeciwników. W naszym turnieju mogą startować roboty zbudowane z zestawów Lego Mindstorms i innych elementów produkowanych przez firmę Lego. Wersja zestawów Mindstorms nie ma znaczenia, może być EV3 lub dowolna starsza. Roboty mogą być wyposażone w czujniki do wykrywania krawędzi ringu i wykrywania przeciwnika, czyli stosujemy czujniki światła i czujniki odległości. Pewne utrudnienie stanowi fakt, że nie wiemy co przygotują konkurenci, musimy zdać się na własne doświadczenie lub intuicję.

Tworzenie robotów to z reguły dyscyplina zespołowa. Przy konstruowaniu robota sumo najczęściej biorą udział dwu lub trzy osobowe drużyny. W zespole łatwiej podzielić zadania, bo robota trzeba zbudować, a także zaprogramować. Zasada działania tego typu robotów nie jest bardzo trudna ale doświadczenie i umiejętności w konstruowaniu robotów z zestawów Mindstorms będzie na pewno przydatne.

Aby wziąć udział w tej konkurencji drużyna musi posiadać swój zestaw Mindstorms, z którego przygotuje robota przed zawodami.

W serwisie Youtube można obejrzeć mnóstwo relacji z zawodów tego typu, zarówno zagranicznych jak i polskich. Warto tu wspomnieć, że Polacy mają zawsze dobre wyniki na zagranicznych imprezach, a poziom zawodów w kraju także jest bardzo wysoki. Jesteśmy pewni, że wielu konstruktorów wygrywających robotów także zaczynało od zestawów Lego Mindstorms.

W tym roku proponujemy dwie konkurencje Sumo różniące się poziomem skomplikowania robotów i wiekiem uczestników. Szczegóły dostępne są w regulaminach.

LEGO Sumo One:

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 

LEGO Sumo Max:

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 


Pojedynek robotów - Fabryka klocków

Konkurencja będzie polegała na zdalnym sterowaniu robotem na przygotowanym torze z przeszkodami.

Pojedynek robotów odbędzie się w wirtualnej „Fabryce klocków”. Do wykonania będzie zadanie polegające na przetransportowaniu puli klocków w jak najkrótszym czasie.

W tej konkurencji uczestnicy nie potrzebują własnych robotów. Podczas zawodów zapewnione będą roboty i kontrolery do sterowania.

W czasie sesji treningowej, każdy startujący będzie miał możliwość zapoznania się z trasą i specyfiką sterowania robotem, a podczas pojedynku będzie mierzony czas przejazdów dla obu członków drużyny. Walczymy o jak najszybsze wykonanie zadania.

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

 


FreeStyle

Konkurencja typu FreeStyle ma na celu umożliwienie zaprezentowania ciekawych projektów z dzieciny robotyki, automatyki oraz wszelkich dziedzin pokrewnych.

Prezentowany robot musi być urządzeniem mechatronicznym zasilanym energią elektryczną, poruszający się autonomicznie i w pewnym, zauważalnym stopniu reagującym na otoczenie.

Tematyka realizowana przez prezentowaną konstrukcję jest dowolna. Nie istnieją też ograniczenia co do materiałów, z których będzie wykonany robot. Mogą być to zarówno klocki Lego, jak też inne materiały typu drewno, metal itd. lub też dowolne ich połączenie.

Konkurencja będzie rozegrana wg regulaminu.

Pobierz regulamin w wersji PDF.

Organizatorzy

Sponsorzy Główni

Sponsorzy

Patroni honorowi

Prezydent Miasta Białegostoku Wojewoda Podlaski

Patroni medialni